Na první pohled se cestování stalo nedostupnou záležitostí. Ve světě respirátorů, testů a zákazů nočního vycházení se zdá, že cesty karavanem či obytným autem jsou možné jen „kolem komína“. Opravdu?

Lepší místo pro pevnost těžko najdete. Na jedné straně kaňon řeky Júcar, na druhé straně podobně dramatická strž s řekou Huécar. Oba vodní toky s modrozelenou vodou proudí mezi šedými skalami a jejich soutok vytváří nepřístupnou ostrožnu. Arabové tady založili město Cuenca, kterého se ve 12. století zmocnili křesťané. Z časů córdobského chalifátu se dochovaly hradby a věže kolem starého města, z pozdějších epoch pak církevní stavby s masivní románsko-gotickou katedrálou (první ve Španělsku) a hlavně úchvatné visuté domy ve starém městě: casas colgadas.

„Cuenca je můj skrytý typ pro návštěvníky Španělska. Nabízí křivolaké uličky, nádherné výhledy ze starého města a navíc nedaleko je Ciudad Encantada, neboli Začarované město. Krasová krajina s neuvěřitelnými skalními útvary,“ říká Zuzana Churanová ze španělské centrály cestovního ruchu.

Město v regionu Kastilie-La Mancha bohatlo na obchodu s vlnou a látkami. Jak na skalnatý ostroh proudily peníze, začali obyvatelé rozšiřovat své domy. A bojovali přitom s nedostatkem prostoru. Tak vznikly visuté domy nad skalními stržemi. Při pohledu od vody domy připomínají mrakodrapy. Při bližším pohledu je patrné, že váhu zdí nesou dřevěné trámy.

Není divu, že Cuenca je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO, podobně jako třeba Český Krumlov. Kromě unikátní architektury nabízí kolekce hned několika kulturních institucí. Třeba archeologického muzea sídlícím v půvabně opraveném domě, jen pár kroku je odsud je vstup do muzea abstraktního umění (Museo de Arte Abstracto Espaňol), které je v bloku budov bývalé královské rezidence.

Na začátku dubna, kdy jsme město navštívili, rozhodně nepraskalo ve švech. U kavárenských stolečků na hlavním náměstí (Plaza Mayor) bylo volno, v uličkách jsme turistu potkali vzácně…


Adamova velká cesta
Dva dospělí, malý chlapec a obytná dodávka. Jak se žije na pár metrech čtverečních v domku na kolečkách? Jak vidí země, které projíždějí? Adamovu velkou cestu můžete sledovat na facebooku ve skupině Adamova velká cesta/ Adam´s Big Journey, případně na instagramovém profilu adamova_velka_cesta


Celý článek Tomáše Málka i další cestopisy našich dopisovatelů najdete v časopise Camping, Cars & Caravans, vydání č. 3/2021 (květen/červen). K zakoupení je v tištěné i elektronické verzi.

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE