Rodinná a ryze česká společnost KARAVANYPRO slaví v letošním roce významné jubileum – již deset let s nadšením a profesionalitou pečuje o obytná vozidla nejen českých zákazníků.

KARAVANYPRO to jsou především otec Zdeněk a syn Tomáš Brabcovi, kteří jsou parťáky jak v rodinném životě, tak na dílně. Firma poskytuje komplexní servis obytných automobilů a přívěsů všech značek. O rozhovor jsme požádali Tomáše Brabce.

Ohlédněte se zpět, jak byste shrnul deset let působení firmy na českém trhu?
Deset let je dlouhá doba, během které jsme se o karavanech a obytných autech mnoho naučili. Na úvod bych jen upozornil, že ačkoliv v naší práci převládají obytné vozy, budu během rozhovoru používat obecné označení karavan pro přívěsy i auta, ostatně tak, jak to má zažito i většina karavanistů. Začínali jsme se solárními panely a satelity, dnes poskytujeme komplexní servis celé nástavby, s oblibou říkám „od volantu dozadu a nahoru“. Instalujeme veškeré doplňky a spolupracujeme se všemi známými výrobci jak karavanů, tak doplňků. Když se podívám na současný trh, mám radost z toho, že se již běžně používají produkty, které jsme vyzkoušeli jako úplně první nebo mezi prvními. Například první produkty Victron Energy, dnes tolik oblíbené (solární panely, regulátory, Cyrix…) jsme do karavanu instalovali právě my. Nechali jsme vyrobit první 12V verze televizí Finlux a mohl bych pokračovat ve výčtu dál…

Proč jste se rozhodl právě pro obytná vozidla?
Nerozhodl, ono to přišlo samo… Díky dědovi a tátovi se od malička motám okolo elektroniky, děda ji opravoval, táta prodával. Na některém z prvních výjezdů s naším obytným autem přišel někdo, že nemůže naladit satelit, šli jsme a opravili mu ho. Pak jsme si na auto nainstalovali solární panel a přišel kamarád, že by ho chtěl taky, nainstalovali jsme mu ho. Přišel další a další a nějak se to rozkřiklo 🙂 Dali jsme dohromady 100Wp solární komplet (tehdy nikdo víc nepotřeboval), oslovili Maxview ohledně satelitů a vyrazili na výstavu do Brna. V začátcích jsme vůbec neměli dílny, jezdili jsme na instalace přímo k zákazníkům, vedle toho jsme měli každý svou práci. Postupně začalo přibývat produktů, už to nebyl jen solár nebo satelit, ale i rádio, markýza, nosič kol a podobně, a to už nešlo stihnout za jeden den u zákazníka. Otevřeli jsme tedy nejprve dílnu na Moravě, později i v Praze. Vidím v tom také jednu z našich velkých výhod, vše jsme se učili instalovat a opravovat postupně, strávili na tom mnoho hodin zkoušení a hledání, ne jako když dnes kdokoliv začne prodávat karavany a na web si hned napíše „poskytujeme profesionální servis“.

Vzpomenete si na vaši vůbec první zakázku?
Jak jsem již uvedl, první zakázka si nás v podstatě našla někde na výjezdu, ale protože se platilo pivem a slivovicí, moc si na ni nepamatuji 🙂

A co nějakou, na kterou se nedá zapomenout?
Snažím se nezapomenout na žádnou z našich zakázek, respektive na žádného ze zákazníků. Většinu mám uloženu i se jménem v telefonu.

Deset let je dlouhá doba, karavanink během ní urazil podstatný kus cesty, a to především co se vybavení týče – jak se změnily potřeby zákazníků?
Od samého začátku se věnujeme především elektrice a elektronice v karavanech. Před deseti lety stačil od jara do podzimu 100Wp panel, a to i s halogenovými žárovkami a LCD televizory. Dnes je minimum 175Wp, spíše však 350Wp. Přibyly elektrokola, kávovary, práce na cestách a podobně. Lidé jezdí častěji mimo kempy, roste potřeba nezávislosti na elektrické přípojce. Karavany začínají být vybavené stejně, jako domácnosti. Všechen tento komfort potřebuje hlavně elektřinu a my ji umíme zajistit. Děláme karavany zcela nezávislými na elektrické přípojce jak s elektrokoly v létě, tak v zimě pod sjezdovkou.

Jak se na vaší práci podepsala pandemie koronaviru? Bojujete s dodávkami příslušenství a náhradních dílů?
Držíme poměrně velkou skladovou zásobu, díky tomu jsme vyšli vstříc téměř všem zákazníkům. Myslím, že „dlužíme“ snad jen nějakou markýzu. Například na náhradní díly na karavany se vždy čekalo průměrně dva až tři měsíce, na to jsme zvyklí a moc se na tom nezměnilo.

Stojíme na prahu sezony 2022 – jaká, bavíme­‑li se o vybavení obytných vozů, bude?
Hektická, jako ta letošní i loňská. Poroste tlak na LiFePO baterie a řešení dostupnosti internetu. Ale jsme připraveni, lithiové baterie Liontron a Super B i internetovou anténu Maxview Roam máme stále k dispozici jak pro koncového zákazníka, tak velkoobchodně.

Obytný automobil je nedílnou součástí Vašeho života. S nadsázkou by se dalo říct, že pokud nejste na dílně, jste někde na cestách. Možná i proto jste vytvořili malá servisní místa…
Ano, v Praze­‑Horních Počernicích, ale i v Kojetíně je možné nabrat vodu, dokoupit WC chemii, toaletní papír a další drobnosti. V Kojetíně nabízíme i čistý propan od Primagas, v současnosti se ho snažím zajistit i do naší pražské pobočky. Uděláme pro zákazníky „cokoliv“, kdykoliv jsme na dílně.

Kde vidíte KARAVANYPRO za dalších deset let?
Za 10 let snad budeme, stejně jako dnes, poskytovat profesionální servis a poradenství všem majitelům karavanů, kteří o ně budou stát.


Tip na podzimní výlet

Tomáš je vášnivý karavanista, který se svou rodinou poznal za volantem obytného automobilu řadu úžasných míst nejen v České republice. Tady je jeho tip na podzimní výlet: „Vloni jsem asi po patnácti letech vyrazil do Chorvatska, v říjnu, mimo sezónu. Ne na pláž, ale na kolo, do terénu. Bylo to skvělé, letos pojedu znova. Okolí městečka Motovun je pro cyklistiku v období babího léta jako stvořené. A taky je vyhlášené sběrem lanýžů, můžete je ochutnat v každé restauraci. Díky, Ondro, za tento tip.“


Desetileté výročí můžete s KARAVANYPRO oslavit na výstavě Caravaning Brno 21.-24. 10. 2021.


Článek původně vyšel v zářijovém čísle časopisu Camping, Cars & Caravans (č. 5/2021):

  • Předplatné časopisu – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE