Když se řekne Mácháč, každý ví, o co jde. Když se řekne Lipno, Rozkoš nebo Nové Mlýny, každý ví, o co jde. Ale co takhle Milada, Medard, Michal nebo Matylda?

Je začátek srpna, horké letní počasí, které přímo vyzývá ke koupání. Tak si rádi uděláme výlet do oblasti, která není turisty až tak vyhledávaná. Severočeský, nyní Ústecký a Karlovarský, kraj proslavený především těžbou hnědého uhlí dnes nabízí mnoho míst k rekreaci v rekultivovaných lokalitách.

Původně naše cesta měla začít v Chabařovicích u jezera Milada, ale kvůli požáru v Českém Švýcarsku je pro koupaní uzavřené. Čerpá se zde voda pro hašení. Nastal čas naše plány trochu poupravit. Ta velká, rozlehlá a hluboká jezera vyměníme za malá a mělká. Jen pro představu: jezero Most se svou hloubkou 71 m  patří k nejhlubším, jezero Medard s rozlohou 496 ha patří k těm nejrozlehlejším. Proto se oběma říká také české moře. Naše cesta tentokrát povede k těm nejmenším.

Tábořiště Matylda

První zastávka leží pod hradem Hněvín u malého jezera Matylda v sousedství mosteckého autodromu. Tato vodní plocha s rozlohou 38,7 ha a maximální hloubkou 4 m vznikla zatopením dolu Vrbenský. V roce 1992 se začala napouštět vodou z vodního nechranického přivaděče.

Dobře vybavené tábořiště u jezera Matylda.

Dobře vybavený a docela rozlehlý kemp je situovaný tak, že z žádného místa není vidět chemička v Záluží u Litvínova. Celé jezero je rozděleno na tři sektory, kde si přijdou na své milovníci skákání do vody, plavání nebo jízdy na vodních skútrech. Jedna část je určena pro koupání psů. K vybavení kempu patří WC na dobré úrovni, kuchyňka, výlevka chemických toalet a elektrické přípojky. Součástí areálu jsou i dvě plážová bistra. Okolo jezera je asfaltová cesta pro cyklisty i bruslaře.

Pohled z tábořiště na hrad Hněvín.

Musím říci, že celé toto místo mě velice příjemně překvapilo. K výletům, které se dají podniknout v okolí, bych doporučil návštěvu hradu Hněvín, jehož historie začíná v 9 st. Od roku 1596 byl na hradě vězněn alchymista císaře Rudolfa II. magistr Edward Kelley. Podle pověsti před svou smrtí proklel hrad i celé město. S nadsázkou můžeme říci, že se jeho kletba naplnila v 70. letech minulého století, kdy celé město muselo ustoupit těžbě uhlí. Město, jehož historie sahá až do 11. století a ve 13. století bylo povýšeno na město královské. Zachována zůstala jediná z více než dvaceti gotických staveb – děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie byl technicky náročným způsobem přestěhován a tím i zachráněn. I toto místo s krásným pohledem na hrad Hněvín stojí za návštěvu.

Jezero Michal

Další cíl našeho podkrušnohorského putování je rekreační areál a koupaliště Michal, které svou rozlohou 28,3 ha patří k těm nejmenším. I na tomto místě probíhala těžba, která byla ukončena  v roce 1991. Napouštění jezera bylo ukončeno v roce 2003, o rok později bylo zpřístupněno veřejnosti.

Kemp u jezera Michal s písčitou pláží.

Samotný kemp je provozován čtvrtým rokem. Celý areál je oplocen a vstup pouze přes pokladnu. Je zde rozsáhlá písčitá pláž, která je každý den strojově upravována. Cítíte se tu jako u moře. Umývárny a wc, jak se říká, na každém kroku. Pro karavanisty elektrické přípojky a kompletní box s výlevkou chemie i šedé vody. Pro děti je připraven dlouhý a vysoký tobogán, asi nejdelší  v  ČR. Celý pečlivě udržovaný a upravovaný areál se dá obejít po nezpevněné cestě, ale na několikakilometrovém okruhu není jediná vyhlídka na jezero.

K místům, která je zde možno navštívit patří zámek a muzeum v nedalekém Sokolově. Tam se můžeme vydat pěšky nebo na kole. Určitě bych doporučil nedaleko ležící hrad Loket (viz titulní foto) nebo malebné a romantické údolí řeky Ohře dostupné pěšky i na kole. A samozřejmě Karlovy Vary, to snad ani nebudu zmiňovat, když jsou vzdáleny pouze 15 km.

Národní přírodní památka Svatošské skály u Lokte.

A co říci závěrem? S pomocí evropských fondů a vložením obrovského kusu práce byla měsíční krajina přeměněna v rekreační oblasti, které můžou směle konkurovat těm vyhlášených. I proto si  členové našeho Caravan Clubu Plzeň vybrali jezero Michal ke svému setkávání.

Text a foto: Miloš Dittrich


Více tipů na výlety a cestování najdete v květnovém vydání časopisu Camping, Cars & Caravans (3/2023):

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE