Cesty do zahraničí i po tuzemských silnicích jsou nevyzpytatelné. Dovézt celou rodinu na místo vaší dovolené či prázdninových radovánek je proto otázkou zvýšené opatrnosti a bezpečnosti.
Nejdůležitější součástí plánování cesty je myslet na ochranu dětí v případě dopravní nehody a také jejich celkovou pohodu během cesty. Vaše osobní kontrola, že všichni, kdo sedí v autě, mají zapnuté bezpečnostní pásy a ujištění, že děti jsou bezpečně připoutány ve vhodných dětských autosedačkách, pomůže tomu, aby vaše cesta bude probíhala v klidu a bez problémů.
Bezpečí a pohodlí během často dlouhých letních cest je nade vše. Stálé používání správně padnoucího zádržného systému vhodného pro velikost vašeho dítěte je povinné a významně snižuje riziko jeho zranění při nehodě. Evropská směrnice proto nařizuje, že děti menší než 1,50 metru musejí být přepravovány ve schválených, věku přiměřených dětských sedačkách.
Typy autosedaček:
Pro nejmenší
Skupina 0 a 0+, 0 – 13 kg
Kojenci musí být přepravováni v sedačce (skořepině), která umožňuje transport v pololeže. Upevňují se vždy v poloze proti směru jízdy.
Rozhodující předností je, že dítě je v případě kolize celým tělem v sedací skořepině přitlačeno a podepřeno. Doporučujeme sedačku upevňovat vždy na zadní sedadlo automobilu. Pozor – chcete-li sedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag. Nelze-li vypnout, nikdy tam sedačku neumisťujte. Aktivní airbag je pro dítě smrtelně nebezpečný! V prvních 4 měsících cestujte s dítětem jen v naléhavých případech. Příliš dlouhý pobyt dítěte v ohnuté poloze může ohrozit zdravý vývoj dítěte. Pokud dítě dosáhne maximum váhy pro skořepinu, nebo když je vrchol hlavy dítěte vyšší než vrchol skořepiny, přemístěte dítě do nové autosedačky odpovídající aktuální váze dítěte.
Batolata až první rok mateřské školky
Skupina I
9 – 18 kg (cca 1 až 4,5 roku)
Tyto děti by již měly umět samy sedět, ale z počátku potřebují oporu do všech stran. V této skupině je možnost volby mezi těmito systémy:
– systém k upevnění proti směru jízdy – velmi vysoké ochranné působení při čelním nárazu
– systém se záchytným tělesem – dítě je chráněno při nejčastějších srážkách čelních a bočních. Fyzikální síly, které působí na dítě při nehodě, se rovnoměrně rozloží na celou zádovou oblast.
– systém kalhotových šlí – v těchto sedačkách jsou děti upoutány k sezení upraveným popruhovým systémem. Sedačky tohoto typu jsou proto oblíbené, protože jsou pro děti skutečně pohodlné a nabízejí více klidových a spánkových poloh. U malých dětí vyšší riziko poranění krční páteře při nehodě.
– tříbodový pásový systém – tato sedačka nemá vlastní popruhový systém. Dítě sedící v sedačce je zajištěno tříbodovým popruhem vozidla. Průběh popruhu lze přizpůsobit individuálně podle velikosti dítěte. U malých dětí do 13 kg jsou problémy s optimálním přizpůsobením pásů k postavě. Zvláště výhodné je, že sedačka může být rychle a bez námahy přemístěna z jednoho vozidla do druhého.
Děti v mateřské školce a začátek školního věku
Skupina II
15 – 25 kg (cca 3,5 – 7 let)
Pokud dítě odrostlo již ze sedačky skupiny I, máme možnost volby mezi dvěmi metodami zabezpečení:
– zádržné systémy se zádržným tělesem – tato sedačka nemá vlastní popruhový systém. Dítě sedí na normálním sedadle, zádržné těleso je umístěno přes nohy dítěte a je buď připoutáno tříbodovým pásem, nebo bederním pásem.
– zádržné systémy se zvýšeným sezením – z počátku v kombinaci se zádovou nebo spánkovou oporou.
Tyto systémy jsou určeny nejen pro skupinu II (15 – 25 kg), ale také skupinu III (22 – 36 kg). Mohou být tedy používány až do doby, kdy už dítě žádný speciální zádržný systém nepotřebuje. Tyto sedačky jsou užívány ve spojení s tříbodovým pásem, kdy je poloha pásu vhodně upravena k postavě dítěte.
Největší děti
Skupina III
22 – 36 kg (od 6 let do výšky 150 cm)
U této skupiny jsou děti a rodiče často nedbalí pokud se týká používání sedačky. Odolejte pokušení, že dítě už je velké a může být zajištěno systémem pro dospělé. Dětské sedačky je nutné používat až do tělesné výšky 150 cm. Je-li užíván jen pás pro dospělé bez dětské sedačky, je to pro dítě s menší výškou nebezpečné. Pás se může zaříznout do měkkých částí břicha nebo na krku dítěte a těžce ho zranit.
Od váhy 25 kg přichází v úvahu jen jeden druh zádržného systému:
Zvýšené sedadlo, které je používáno spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla. Vedení popruhu díky zvýšenému sedadlu je uvedeno do správné pozice a dítěti nehrozí žádná rizika poranění. Pás je veden tak jako u dospělých – v oblasti pánve a přes klíční kost – nikoliv na krku. Zvýšené sedadlo zabrání mimo jiné i tomu, že dítě při nárazu nepodklouzne pod popruhem.
Snažte se, aby vaše dítě pochopilo důležitosti bezpečného připoutání při každé jízdě. Co možná nejpozději byste měli svoje děti naučit, jak uvolnit bezpečnostní pásy, neboť si nikdy nemůže být jistí, že se neodpoutají v průběhu jízdy.
Udržujte vše bezpečné
Před odjezdem dvakrát zkontrolujte dětskou bezpečnostní sedačku či sedák, abyste se ujistili, že jsou správně instalovány. Jestliže byly zakoupeny před delší dobou, ověřte si, že jsou stále vhodné pro váhu a výšku vašeho dítěte.
Plánujte časté zastávky
Když plánujete delší cesty s dětmi, zvolte si raději ty části dne, kdy je chladněji, a během hodin, kdy je velké horko, zařaďte dlouhou pauzu. Dělejte zastávky každé dvě hodiny, aby se všichni cestující mohli několik minut volně pohybovat.
Nepodceňujte horko
Pokud ještě nemáte na okýnkách svého vozidla sluneční clony, je léto nejvhodnější dobou pro jejich nákup. Jestliže mají vaši děti strávit ve vozidle příjemný čas, musí se cítit pohodlně. A také je určitě chcete chránit před sluncem.
Kontrolujte, zda v průběhu cesty každý dostatečně pije. Nikdy nenechávejte svoje dítě samotné ve vozidle, dokonce ani na pár minut. Během typického letního dne mohou teploty uvnitř zaparkovaného vozidla vystoupat o 30 až 40 stupňů výš, než jsou venkovní teploty – čímž je snadno dosaženo 60 nebo více stupňů. Nezapomeňte při parkování v horkých dnech zakrýt dětskou sedačku, zabráníte tím spálení dítěte o horké kovové součástky po návratu.
Nezapomínejte na to, že by děti měly mít na dlouhé cesty vhodné oblečení, které je pohodlné a podporuje proudění vzduchu.
Nenechte děti nudit
Zabavit děti při dlouhých cestách je sice náročné, ale o to příjemnější pro každého ve vozidle. Nabídněte dětem hračky, s nimiž si mohou hrát během jízdy, ale vybírejte jen ty měkké – těžké nebo ostré předměty nepatří při jízdě do vnitřku auta. Speciální dětská CD a DVD a dětské knihy pomáhají zmenšovat nudu při dlouhých cestách.
Vždy se soustřeďte na vozovku
Ať děti dělají na zadním sedadle cokoli, první prioritou pro řidiče je být vždy plně koncentrován na vozovku. Řidič by nikdy neměl odvrátit oči z vozovky. Otáčení se nebo pozorování dětí ve zpětném zrcátku odvádí pozornost od silničního provozu a zvyšuje riziko nehody.
Při rychlosti 100 km/h vozidlo ujede asi 30 m za sekundu. Otočení se na děti vás může stát tři sekundy, během nichž ujedete téměř 100 metrů naslepo.
Ne všechny zastávky mohou být plánované. Jestliže dítě potřebuje speciální pozornost, je nejlepší přidat další zastávku namísto riskování bezpečnosti celé rodiny tím, že se při řízení pokoušíte dohlížet na dítě na zadním sedadle.
Udržujte děti v bezpečí – i mimo vozidlo
Porucha bývá stresujícím a zneklidňujícím zážitkem a může se stát komukoli z nás. Výzkum odhalil, že až 85 % evropských motoristů má při defektu pneumatiky větší starosti, pokud je ve vozidle malé dítě. Namontování pneumatik Goodyear RunOnFlat by mohlo takovýmto situacím zabránit. Díky technologii RunOnFlat již řidiči nemusejí dělat nebezpečné zastávky na okraji vozovky, aby vyměnili pneumatiku. Pneumatiky RunOnFlat umožňují řidičům pokračovat v jízdě i při defektu pneumatiky nebo při úplné ztrátě tlaku, čímž jim poskytnou dostatek času, aby se dostali domů nebo do nejbližšího servisu ve vzdálenosti do 80 km a při maximální rychlosti 80 km/h – dokonce i při zcela prázdné pneumatice.
V případě poruchy
Uvíznout u strany dálnice, obzvláště s malými dětmi ve vozidle, může být děsivým zážitkem. Motoristé by nikdy neměli nechávat cestující ve vozidle, zatímco hledají pomoc.
– Najeďte na zpevněnou krajnici a zastavte co nejvíce vpravo. Použije výstražná světla.
– Opusťte vozidlo pravými dveřmi a dohlédněte na to, aby ostatní cestující učinili to samé.
– Všichni cestující by měli nosit bezpečnostní vesty.
– Zajistěte, aby se cestující drželi co nejdále od projíždějících vozidel. Stále mějte děti pod kontrolou! Pokud je to možné, čekejte až za svodidly.
(Ve spolupráci : www.autostylonline.cz)