Lyžování je v Česku fenomén. Optimisté tvrdí, že v přepočtu na počet obyvatel jich je u nás nejvíc na světě, dokonce i pesimisté uznávají, že jsme v tomto počtu minimálně „na bedně“. Není proto překvapivé, že v naší malé lyžařské zemi vznikl zajímavý projekt – komplexní mapa lyžařských středisek na webu www.SKI-MAP.net. Za celým projektem stojí Jan Liška a Tomáš Roba, dvojice vášnivých amatérských lyžařů, kteří jeho tvorbě věnovali bezpočet hodin v duchu hesla „lyžaři sobě“. Jejich cílem bylo vytvořit co nejdokonalejší informační systém na jediném místě nekonečného internetu.

Na bázi Google Earth

Mapa je v základu na platformě Google Maps, s možností přepnutí do 3D pohledu Google Earth. Ten, kdo nevolí osvědčená místa z předchozích let, má šanci přiblížit si a prohlédnout prakticky jakékoliv středisko na komplexní lyžařské mapě.

Konkrétní střediska lze vyhledat nejen v abecedně řazené databázi, ale také podle individuálních parametrů: lokalita, minimální počet kilometrů sjezdovek, minimální nadmořská výška a výška sněhové pokrývky.

Mapa je stále doplňována

Zatím je v mapě zakresleno 14 717 km sjezdovek (modře, červeně i černě), vleků i lanovek. V praxi to znamená, že v mapě jsou prakticky všechna horská střediska ČR i alpských zemí, která se postupně doplňují o další. Vyzýváme především provozovatele menších, méně známých českých středisek, aby nás kontaktovali a na základě jejich informací je rádi do mapy doplníme. Uživatelé si tak mohou virtuálně prohlédnout „reálné“ prostředí, lépe řečeno terénní reliéf lyžařských areálů. Každý si sám může zvolit, jaké vrstvy (lanovky, sjezdovky, ubytování) chce v mapě zobrazit. Lze si udělat celkovou představu o areálu, prohlédnout si jej ze všech možných úhlů, vidět polohu daného střediska vůči okolním skicentrům.

Pro každou sjezdovku zakreslenou v mapě, lze kliknutím na linku zobrazit výškový profil, délku a převýšení. Když kliknete do křivky profilu, zobrazí se v mapě místo (žlutý špendlík), odpovídající oranžovému puntíku v profilu a vidíte také, jaká je nadmořská výška takového bodu.

Výběr střediska

Konkrétní střediska lze vyhledat buď přímo v abecedně řazené databázi, nebo si může vybírat podle individuálních parametrů: země, středisko, lokalita, minimální počet kilometrů sjezdovek, minimální nadmořská výška a výška sněhové pokrývky.

V mapě lze najít i možnosti ubytování, lze zadávat také kritéria výběru ubytování. Jak vypadá zlomek nabídky bydlení třeba ve švýcarském Svatém Mořici, vidíte na obrázku.

Praktické informace

Základní praktické informace o středisku, tedy rozsah areálu (sjezdovky a lanovky), aktuální stav počasí (webkamery) včetně předpovědi a sněhová situace se zobrazují v pravém sloupci. Více o středisku se dozvíte po prokliku na největší český lyžařský portál snow.cz nebo přímo na stránku střediska. Chybět nemůže ani vyhledávač silničních tras. Během pár vteřin zjistíte, jak se dostat autem z vašeho bydliště do zvoleného cíle.

Detaily o sjezdovce

Pro každou sjezdovku, ale také vlek a lanovku, které jsou zakreslené v mapě, lze kliknutím na jejich linii (po najetí myši se zvýrazní) zobrazit výškový profil, délku a převýšení. Když kliknete do křivky profilu, zobrazí  se v mapě místo, odpovídající tomu v profilu a vidíte jaká je nadmořská výška takového bodu.

Jesenické středisko Dolní Morava v dvourozměrném leteckém pohledu. Vidět jsou sjezdovky podle obtížnosti, lanovky a vleky. Jednoduše lze přepnout do 3D zobrazení.

Jak daleko od sjezdovky budu bydlet?

V mapě lze najít i možnosti ubytování, i když zatím v omezené míře pro alpské země a na českých horách skoro vůbec. V budoucnu se to určitě změní. Pokud na mapě najdete hotel, který se vám zamlouvá, zjistíte také, jak daleko je od sjezdovky nebo lanovky. Lze zadávat také kritéria výběru ubytování. Jak vypadají ubytovací možnosti třeba ve švýcarském Svatém Mořici, vidíte na obrázku.

Zalyžujte si alespoň virtuálně

Další informace úzce spjaté s lyžováním budou postupně přibývat, což může lyžařům velmi pomoci při výběru lyžařské dovolené s pomocí www.ski-map.net. Souběžně se připravuje i databáze běžeckých tras nejen u nás, ale i v Alpách. Pokud chcete napsat autorům mapy svůj názor, dodat informace o středisku, které ještě není v mapě nebo poradit nějaké vylepšení mapy, pak můžete třeba přes facebook http://www.facebook.com/skimapnet. Příjemnou hrou je jen tak si surfovat a hledat inspiraci, třeba když není sníh nebo zrovna nemohu na lyže reálně vyrazit.

Dokonalou ukázkou propojení sjezdovek v rámci několika středisek poskytuje známý dolomitský projekt Sella Ronda. Sjezdařští turisté mohou na lyžích objet dokola rozsáhlý masiv Sella.