Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se ve třetím čtvrtletí letošního roku zvýšil celkový počet příjezdů do hromadných ubytovacích zařízení meziročně o 11,1 % a počet přenocování o 7,4 %. Ubytovalo se více cizinců, ale domácích hostů meziročně ubylo. V porovnání s předcovidovým rokem 2019 dosáhl objem návštěvnosti v letních měsících 97 %.
Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 3. čtvrtletí roku 2022 celkem 20,4 milionu nocí, což bylo o 7,4 % více než ve stejném období předchozího roku. Počet přenocování nerezidentů se zvýšil téměř dvojnásobně, ale počet nocí strávených domácími hosty meziročně poklesl o 10,5 %.
„Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 7,3 milionu hostů, což bylo o 11 % více než v loňském roce. Počty ubytovaných zahraničních hostů v letní sezóně byly vyšší než loni, ale poptávka domácích turistů po ubytování se snížila,“ uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
Návštěvnost hotelů se v období července až září meziročně zvýšila o 23,9 % (celkem 4,2 milionu hostů). V penzionech se ubytovalo méně osob než loni, pokles o 6,2 %. Také provozovatele kempů hlásili horší sezónu než před rokem. Počet ubytovaných Čechů se tam snížil o 6,6 %. Regionálně se celkový počet ubytovaných zvýšil v šesti krajích republiky, a to díky zahraniční klientele.
Příkladem může být Moravskoslezský kraj, kam za 3. čtvrtletí letošního roku přijelo a ubytovalo se v hromadných ubytovacích zařízeních 357 734 návštěvníků. Je to skoro o 4 tisíce více lidí než za stejné období v loňském roce. Zároveň přijelo do kraje o 24 tisíc lidí více než ve stejném období v roce 2019. „Jedná se o rekordní počet turistů za třetí kvartál u nás. Nárůst návštěvníků zaznamenala například Ostrava, kam dorazilo 71 276 lidí. Každopádně v mnoha turistických oblastech návštěvnost předčila čísla z let před nástupem pandemie,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška s tím, že služby a zázemí pro turisty se snaží neustále zlepšovat. Rozšiřuje se síť cyklostezek i stanic s elektrokoly a letos díky krajské dotaci vzniklo rovněž moderní zázemí pro karavany hned v několika kempech.
V rámci Moravskoslezského kraje nejvíce lidí navštívilo ve třetím kvartále letošního tradičně turistickou oblast Beskydy. Přijelo tam celkem 126 196 návštěvníků, což je asi o 5 % méně než loni. Zájem turistů se zvýšil o Těšínské Slezsko nebo o Ostravu, kam zavítalo zhruba o 26 % více lidí než v loňském roce. Jak byl celkový vývoj navštěvnosti napříč regiony? „V porovnání s letní sezónou v předcovidovém roce 2019 byl letošní počet ubytovaných Čechů o 14 % vyšší. Stále ale chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo o čtvrtinu méně než před třemi roky,“ sdělil Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.
Zahraničních hostů (podle státního občanství) se ve 3. čtvrtletí nejvíce ubytovalo z Německa. Němci stále tvořili více než pětinu zahraniční klientely ve sledovaných ubytovacích zařízeních (582 tisíc příjezdů). V porovnání se stejným obdobím minulého roku se jejich počet zvýšil o 57,2 %. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili návštěvníci ze Slovenska (264 tisíc) s meziročním zvýšením o 58,1 %. Na třetím místě se umístili hosté z Polska (248 tisíc příjezdů, meziroční nárůst o 73,1 %). Z mimoevropských zemí byli v ubytovacích zařízeních nejvíce zastoupení obyvatelé Spojených států amerických (139 tisíc příjezdů) a v počtech přenocování také turisté z Izraele (195 tisíc nocí).
Zdroj: tiskové zprávy ČSÚ a Moravskoslezského kraje