Podlehněte atmosféře dávných časů a projděte se mezi zrajícími hlavami vinohradů. Na mnoha místech České republiky se vám představí vinařství s jedinečnou ochutnávkou vín a burčáků, folklórní a gastronomická tradice jednotlivých regionů a také nejrůznější doprovodný program. Povzneste proto číši vína a připijte při historickém průvodu na zakladatele vinařství Karla IV.
Nejznámější vinobraní se konají v jihomoravských městech Mikulov a Znojmo. Městská památková rezervace Mikulov a přírodní amfiteátr pod Turoldem ožijí od 10. do 12. září. Při návštěvě Pálavského vinobraní uvidíte řemeslnou tržnici v zámeckém parku, stánky s vínem, lahodným burčákem a nejrůznějšími kulinářskými specialitami.
Chybět nebude ani tradiční folklorní program, který je s vínem na jižní Moravě neodmyslitelně spojený. Do Mikulova přijede jako každý rok také císař římský a král českýVáclav IV., kterého jednotka těžkooděnců z mikulovského hradu v roce 1403 osvobodila z vídeňského vězení. Znojemské historické vinobraní zase připomíná návštěvu českého krále Jana Lucemburského, který město navštívil v roce 1327.
Ve dnech 10. – 11. září se můžete stát součástí historického průvodu městem s pochodněmi, shlédnout rytířské turnaje na koních, pouliční divadla, šerm a hudební a taneční přehlídku. Nezapomeňte navštívit také historické tržiště. Bohatý kulturní program vyvrcholí ohňostrojem.
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jedinečnou akcí východní Moravy. O víkendu 11. a 12. září se v Uherském Hradišti spojí temperament lidových tradic a kultury s pestrostí slováckých krojů a muziky. Kromě ochutnávky vína uvidíte v tomto královském městě slavnostní průvod v krojích, lidové tance a kulturní pořady ve zpřístupněných historických památkách. Pokud jste milovníky nejen dobrého vína ale také řek, využijte plavbu na muzikantské lodi po Baťově kanále. Slovácké slavnosti jsou reprezentativní národopisnou slavností více než šedesáti měst a obcí z celého regionu Slovácka.
Vinobraní v Čechách má také své kouzlo
Nenechte si ujít historickou slavnost vína za přítomnosti českého krále a římského císaře Karla IV., jeho chotě Elišky a doprovodu jeho dvora na hradě Karlštejn. Na Karlštejnském vinobraní na vás čeká degustace místní odrůdy vína, které začal pěstovat ve 14. století Karel IV. Za ochutnání stojí také burčák a kulinářské speciality. Letošní 14. ročník vinobraní se koná od 25. do 26. září a nabízí pestrý program. Můžete se například naučit historickým tancům a shlédnout souboj šermířů. Karlštejn patří mezi nejoblíbenější české hrady a je vzdálen 35 kilometrů od Prahy.
Mělnické vinobraní proběhne ve dnech 17. až 19. září a to hned na čtyřech pódiích. Na hlavní scéně na Náměstí Míru vystoupí čeští rockeři. Na druhé scéně zase zazní tóny country kapel. Šermířské souboje, dobové tance a kejklíři vás pobaví na historické scéně na Palackého náměstí. Řemeslná Svatováclavská ulička bude hostit Jarmark. Slavnost vyvrcholí v sobotu večer, kdy do města přijede král Karel IV. se svoji družinou, aby zkontroloval úrodu vinné révy a ochutnal mělničinu. Na počest této vzácné návštěvy se nad městem rozzáří slavnostní ohňostroj.
Oslava Roudnického vinobraní proběhne 18. září na Husově náměstí a na zámku. Připraveny budou hudební scény, atrakce pro děti a výstava historických vozidel a motocyklů zakončená spanilou jízdou. Pokud máte rádi historické motorové vlaky, využijte oslavy k projížďce na trase Roudnice nad Labem – Budyně nad Ohří. Historický autobus vás zase doveze do nedaleké obce Polepy. V průběhu vinobraní se také bezplatně otevřou vstupy do veškerých městských památek, včetně roudnického zámku a vinného sklepa. Vše bude završeno ohňostrojem.
Oslavte víno v hlavním městě
Stovky dobrých vín k degustaci na vás čekají na akci zvané Prague Wine Festival. Ochutnávka se koná od 17. do 19. září na Slovanském ostrově v Praze. Svá vína zde budou prezentovat výrobci z Čech, Moravy a významných vinařských zemí Evropy – Slovenska, Rakouska, Německa, Maďarska a Francie. Na festivalu vystoupí folklórní soubory, chybět nebude ani dětský program a soutěže o nejlepší vína. Pokud však máte radši klidnější prostředí a chcete posedět na vinici se sklenkou dobrého vína například z Vinice sv. Kláry, vydejte se na Trojské vinobraní v pražské botanické zahradě.
O víkendu 11. a 12. září se zde můžete občerstvit hned u několika stánků. V prodeji bude také burčák. Kromě cimbálové muziky a Staropražských písní zde vystoupí i kouzelník Magistr Kelly.
Pozvánka na další slavnosti vína:
Velkopavlovické vinobraní (3. 9. 2010 – 4. 9. 2010)
Strážnické vinobraní (11. 9. 2010)
Bzenecké krojované vinobraní (17. – 18. 9. 2010)
Vinobraní Litoměřice (24. 9. 2010 – 25. 9. 2010)
Svatováclavské vinobraní v Kadani (26. 9. 2010)
Valtické vinobraní (2. 10. 2010)
Vinobraní na hradě Loket (2. – 3. 10. 2010)