Závěje sněhu na silnicích mnoha řidičům znepříjemňují život. V takových situacích pomohou jedině kvalitní sněhové řetězy. Jak ale vybrat správné řetězy? Kdy a jak je použít? Odpovíme na nejčastější dotazy motoristů v souvislosti se sněhovými řetězy.
1. Jaké druhy sněhových řetězů jsou na trhu?
Ocelové řetězy jsou dosud nepřekonanou pomůckou pro zvýšení záběru vozidla na sněhové či ledové pokrývce. Jednotlivé modely se od sebe liší kvalitou ocelového článku, záběrovými vlastnostmi, způsobem napínání a vlastní montáží. Tradiční jsou žebříčkové řetězy, jejichž cena se pohybuje okolo 500 Kč. Jednoduchá konstrukce se dopíná pomocí háčků, nevýhodou je však obtížná manipulace, slabší záběr a nízká kvalita ocelových článků. Modernější variantou jsou sněhové řetězy se stopou ve tvaru zkoseného lichoběžníku nebo písmene X. Díky tomu, že řetěz pokrývá větší plochu pneumatiky, je i jeho účinnost vyšší. Nejkvalitnější jsou šikmostopové řetězy, jejichž cena většinou překračuje 2 000 Kč. Tento typ pokrývá celou plochu pneumatiky, díky čemuž zaručuje vysoký záběr a krátkou brzdnou dráhu na kluzkých površích. Navíc nabízí jednoduchou montáž.
2. Jak vybrat sněhové řetězy?
Nejjednodušším kritériem při výběru sněhových řetězů je jejich cena. I zde proto platí čím vyšší kvalita tím vyšší cena. Dalším praktickým vodítkem při rozhodování jsou atesty řetězů, které prověřují funkčnost, bezpečnost a uživatelskou pohodlnost. V českém prostředí se jedná o ATEST 8 SD, v zahraničí jsou potom udíleny certifikáty s označením TÜV nebo Ö-nörm. Atesty splňují sněhové řetězy renomovaných značek, přísným normám naopak neodpovídají tekuté ani textilní řetězy. „Řidiči by neměli atesty řetězů podceňovat. Například v sousedním Rakousku je možné používat pouze řetězy splňující přísné atestace,“ uvedl Vojtěch Schwangmaier, ředitel internetového obchodu Pneumatiky.cz, tuzemského prodejce pneumatik a sněhových řetězů. „Dalším kritériem při výběru řetězů je velikost. Proto si před koupí zjistěte přesný rozměr plášťů pneumatik, na které se budou řetězy nasazovat,“ dodal Schwangmaier s tím, že každý automobil má navíc jiný prostor v podběhu. Proto je při výběru řetězů třeba zohlednit i značku a konkrétní model vozu.
3. Kdy sněhové řetězy používat?
Sněhové řetězy v České republice nejsou povinnou výbavou vozidla, přesto je dobré mít je v zimním období neustále po ruce. Nasadit řetězy je povinné pouze v úsecích označených dopravní značkou Sněhové řetězy. Tato příkazová značka neplatí pouze pro automobily s pneumatikami s protiskluzovými hroty. Odborníci doporučují nasadit sněhové řetězy ve chvíli, když kola ztrácejí schopnost přenosu hnací síly na vozovce. Sněhovými řetězy se tradičně osazují kola hnací nápravy, v případě vozů s pohonem na čtyři kola pak osazujeme řiditelné nápravy. Běžně stačí použití jednoho páru sněhových řetězů, není tedy nutné osazovat řetězy obě nápravy osobního automobilu. Doporučená rychlost pro jízdu vozidel s obutými sněhovými řetězy je 40 až 50 km/h, přitom by měli řidiči dbát na opatrnou jízdu s minimem akcelerace. Jakmile sníh či led z povrchu silnice zmizí, je důležité řetězy co nejdříve sundat, aby se jízdou na pevném povrchu nepoškodily.
4. Jak postupovat při nasazování sněhových řetězů?
Způsob nasazování se liší u každé modelové řady sněhových řetězů. Odlišné je především technické vybavení, které usnadňuje manipulaci s řetězy. Základní typy zpravidla nemají propracované prvky pro automatické dopínání, proto nejsou vhodné pro každodenní používání. Motoristé v horských oblastech, kde jsou silnice v zimním období trvale pokryté sněhem, by měli raději používat řetězy s automatickým dopínáním kombinované s technologií usnadňující nasazení i následnou montáž. „Při nasazování řetězů je třeba postupovat podle návodu. Doporučuji ještě před cestou zkusit sněhové řetězy nasadit v klidu v garáži nebo na parkovišti. Pro trénink je ideální například rezerva. Díky tomu budete připraveni a montáž v zasněženém terénu bude rychlejší, což oceníte hlavně při velkých mrazech,“ poradil Schwangmaier.
5. Jak sněhové řetězy udržovat?
Po použití je nezbytné řetězy pečlivě ošetřit a zkontrolovat jejich stav. Sněhové řetězy totiž mohou být poškozeny nesprávnou manipulací. Nejčastější defekty jsou způsobeny chybnou montáží, překročením nejvyšší povolené rychlosti nebo jízdou na silnicích nepokrytých sněhem. Povrch řetězů se navíc jízdou opotřebovává, proto je dobré při nasazování střídat strany řetězu, čímž se prodlouží jeho životnost. Před uskladněním je nutné ze sněhových řetězů odstranit sníh a nečistoty, důkladně omýt nejlépe horkou vodou a po oschnutí uložit zpátky do obalu. Takto ošetřené řetězy jsou připraveny pro další použití.